Puheet

Helsingin IFK:n 125-vuotisjuhlan juhlapuhe

Sain kutsun Turun Palloseuran 100-vuotisjuhlaotteluun. Ottelu pelataan tänään Turussa. Minulla ei ole mitään Turun Palloseuraa tai Turkua vastaan, mutta onhan se paljon hienompaa olla täällä juhlimassa stadin ylpeyden 125-vuotista taivalta. Tepsi pelaa tänään Ilvestä vastaan, eli ilta taitaa olla tepsiläisille vähän kuin vierailu Teknoksen tehtaalla: katsellaan vierestä kun kaverit tekee maaleja.

 

Mutta tämä on IFK:n ilta! Puheeni tulee olemaan vähän niin kuin Jokereiden kausi: aika lyhyt. Ei sentään, en minä nyt ihan niin lyhyesti kuitenkaan. Nämä juhlat sen sijaan tulevat epäilemättä olemaan vähän kuin hallituksen budjettineuvottelut: yötä myöten istutaan, huomenna ihmetellään mihin kaikki rahat menivät, ja aamulla kaikki muistaa eri lailla sen mitä illalla sovittiin.

 

II-EF-KOO. On varmasti oikeutettua sanoa, että kyse on Suomen kiihkeimmin rakastetusta ja raivokkaimmin vihatusta urheiluseurasta. Joku onkin sanonut osuvasti, että HIFK on tunne. Toivoa ja rakkautta, raivoa ja vihaa, stadilaisuuden ytimessä.

 

År 1895 kom i Sverige till tanken av att grunda organisationen Idrottsföreningen Kamraterna. IFK-rörelsen fick sin början från en annons i tidningen Kamraten. I annonsen uppmuntrades ungdomar att grunda idrottsföreningar för flickor och pojkar. Skolgossen Louis Zettersten var den som startade rörelsen, och enligt hans idé skulle man utöva alla vinter- och sommargrenar i IFK. Ideologin spred sig först i Finland till Viborg och sedermera till Uleåborg, där man grundade de första finska föreningarna som bar namnet IFK. År 1897 tog man tag i att starta en egen avdelning också i Helsingfors. Projektet föstes framåt av eleverna på Helsingfors svenska reallyceum. 15-årige Georges Doubitsky kontaktade Sverige, där man godkände grundandet av en IFK-avdelning i Helsingfors.

 

HIFK:n ensimmäisinä lajeina olivat hiihto, ”pallonlyönti”, yleisurheilu, luistelu, pyöräily ja retkeily. Vuosien saatossa lajeina ovat olleet myös jääkiekko, jääpallo, kaukalopallo, jalkapallo, käsipallo, salibandy, keilailu, yleisurheilu, suunnistus ja golf, joka on tällä hetkellä harrastajamäärältään suurin laji. Tuorein tulokas on voimistelu – HIFK-gymnastics – joka syntyi vuonna 2021 kun perinteikkäät helsinkiläisseurat Alppilan Salamat, Suomen Taitovoimisteluklubi ja Voimisteluseura Kieppi yhdistivät voimansa.

 

Aiemmin HIFK:n katto-organisaatio hallinnoi kaikkia lajeja, mutta nykyisin eri lajijaostot ovat käytännössä omia seurojaan. Niitä yhdistävät kuitenkin HIFK:n nimi ja logo, seuran värit, pitkät perinteet ja samat uskolliset kannattajat.

 

På det stora hela är HIFK Finlands mest framgångsrika idrottsförening. Trots att det mest kända laget är ishockeylaget, rymmer föreningen och dess historia ett brett spektrum grenar, idrottare, legender och framgång.

 

Varje finländare som följer med idrott känner igen dagens HIFK-stjärnor som Annimari Korte, Viivi Lehikoinen, Roman Eremenko, Eero Markkanen och Iiro Pakarinen men också de gångna årens legender som Erik Wilen, Bertel Storskrubb, Torbjörn Lassenius, Nina Holmen, Martti Kuusela, Åke Lindman, Matti Paatelainen, Heikki Riihiranta, Matti Hagman, Ville Peltonen och många många andra.

 

Yhtenä IFK-laisuuden ilmentymänä voidaan pitää Ossi Mildhiä. Sven Osvald ”Ossi” Mildh voitti 400 metrin aitajuoksussa EM-pronssia vuonna 1954 Bernissä ja edusti Suomea kaksissa olympialaisissa. Samaan aikaan hän kuitenkin pelasi HIFK:ssa käsipalloa ja jääkiekkoa, voitti käsipallossa Suomen mestaruuden ja pelasi jääkiekossa 4 A-maaottelua. Tämä kuvaa sitä, kuinka IFK on tarjonnut monilajisen yhteisön ja kotipesän, josta on voinut ponnistaa kansainväliselle huipulle saakka.

 

Myös seuran johtoportaan henkilöt ja valmentajat ovat jättäneet merkittävän jäljen suomalaiseen urheiluhistoriaan niin IFK:ssa kuin sen ulkopuolellakin. HIFK:ssa menestystä ovat johtaneet mm. Erik von Frenckell, Göran Stubb, Frank Moberg ja Pentti Matikainen.

 

Yksi tärkeä osa HIFK:n tarinaa on seuran fanit, jotka elävät seuran mukana hyvässä ja pahassa. Fanien merkitys on tullut esiin mm. jalkapallon Stadin Derbyissä ja jääkiekossa IFK:n ja Jokereiden kohtaamisissa, joista monet ovat jääneet pysyvästi elämään suomalaisen urheilun historiaan.

 

Kära kamrater,

 

Helsingfors har NÅGRA starka bränd. Stockmann, salutorget, kanske till och med Helsingfors borgmästare – men det går inte att neka att det finns ett bränd i vars DNA Helsingfors ligger starkare än någon annans. Det är givetvis IFK. I allt som HIFK gör, känner man hur föreningen brinner för sin hemstad. IFK-hjärtat bultar för Helsingfors. Skulataan stadille. Och det är inte bara Helsingfors som är viktigt för HIFK, utan kanske framför allt, är det HIFK som är viktigt för Helsingfors. Att vi år efter år som Helsingforsare får heja på våra egna kära lag i alla olika grenar skapar en gemenskap som inte går att köpa.

 

Men vi alla som är här – vi vet att IFK är mer än bara en idrottsförening. För många helsingforsare är IFK likt en kär vän eller familjemedlem, som delar vår vardag. Ofta går IFK med oss hela vårt liv i olika former; i flera familjer har IFK varit en kompanjon redan i många generationer. Det är inte ovanligt att man ärvt sin IFK-kärlek av sina föräldrar eller mor- och farföräldrar. IFK är med och uppfostrar våra barn till ansvarstagande unga män och kvinnor; lär tonåringar om samarbete, om att kämpa och om att arbeta hårt för att nå sina mål; IFK är underlaget för både korta vånskapsförhållanden och sådana som består livet ut, vare sig det är ditt backpar från ditt junnulätkälag, futismamman du lärt känna på Väiski eller herrarna som har säsongkortsplatser i samma läktare på Nordis.

 

IFK är en andra familj – inte bara för dom som spelar men också för dom som hejar. Klacken är en livsstil, och trots att det ibland kan gå lite väl frenetiskt till, finns det inga andra fans i Finland, som lever ut sin kärlek till sitt lag med lika stor passion.

 

Bästa Bättre folk,

 

Jag har i mitt tal talat om saker som är viktiga för IFK och således vidare viktiga för hela IFK-familjen: IFK-andan; idrottarna; fansen och Helsingfors. Men det finns ytterligare ett viktigt värde för IFK – nämligen tvåspråkigheten. IFK har sannolikt gjort mer och bättre PR för det svenska språket i Finland än Strömsö, kräftskivor och Tove Jansson sammanlagt. ”Härifrån tvättas”, ”Bättre folk” och ”Lär dig krypa, lär dig gå, lär dig älska IFK” är inte bara klyftiga reklamfraser – de är meningar som symboliserar den levande tvåspråkigheten i Helsingfors. Om man någonsin följt med till exempel ett av HIFK:s juniorlags fotbolls- eller handbollsträningar ser man att det faktiskt inte alls är svårt att integrera tvåspråkighet i vardagen. Coachen ropar alldeles ansträngningslöst ut sina order på båda inhemska. Vi brukar tänka att idrott förenar folk och länder, men det fungerar lika bra på ett lokalt plan. Det bevisar juniortränare och reklamkampanjer i HIFK varje dag.

 

HIFK:n 125-vuotinen taival on täynnä mielenkiintoisia virstanpylväitä ja anekdootteja.

 

Tukholman Olympialaisissa vuonna 1912 Suomi kilpaili Venäjän suuriruhtinaskuntana. Suomalaiset eivät halunneet esiintyä Venäjän asuissa, joten suomalaiset hankkivat joka lajiin omat asunsa. Jalkapallossa suomen olympiajoukkue pelasi tuolloin HIFK:n punaisissa paidoissa.

 

29.2.1928 Töölön Pallokentällä pelattiin Suomen jääkiekkohistorian järjestyksessä toinen miesten SM-tason ottelu HIFK-Kiffen.

 

2.11.1958 Helsingin jääurheilu siirtyi tekojääratakauteen, kun nykyisen jäähallin kohdalla sijainnut uusi jäästadion vihittiin käyttöön.  Kyseessä on Suomen toinen tekojäärata. HIFK oli voimakkaasti hankkeen takana.

 

31.8.1960 HIFK oli ensimmäinen suomalainen jalkapalloseura, joka pelasi Euroopan Cupissa, kun se kohtasi Helsingissä ruotsalaisen IFK Malmön.

 

1.10.1966 Helsingin jäähalli avattiin toisena jäähallina Suomessa. Halli on toiminut HIFK:n kotihallina tähän päivään saakka.

 

Tänä päivänä IFK on yhä monilajinen, vahva ja elinvoimainen seura, jossa menestytään niin miesten kuin naistenkin sarjoissa, ja tehdään myös laadukasta nuorisotyötä useissa lajeissa. IFK on suomalaisen jääkiekkoilun ilmiö, ja lajin miesten pääsarjahistorian maratontaulukossa toisella sijalla. Naisissa seura on noussut Suomen eliittiin ja pelasi viime keväänä SM-liigan finaalissa ja voitti hopeaa.

 

I fotboll representerar IFK en nästan romantisk historia där toppår enda sedan begynnelsen i 1907 alltid följts av svåra tider, som tillika alltid följts av en sagolik uppgång till högsta serienivå.

 

I friidrott är HIFK-Friidrott idag en av Finlands ledande fri-idrottsföreningar. I kampen mellan föreningar har IFK varit bland de 10 bästa föreningarna under hela 2020-talet. Föreningens juniorarbete är starkt, och flera framtidshopp stiger regelbundet till både de ungas och vuxnas landslag.

 

Jääpallossa HIFK on sekä miesten että naisten pääsarjan maratontaulukossa toisena, ja miehissä eniten mestaruuksia voittanut joukkue. Käsipallossa HIFK on naisten SM-sarjan maratontaulukon kärjessä ja miesten SM-sarjan maratontaulukossa kolmantena

 

Det är en stor ära att få vara med och fira det 125-åriga IFK. Jag är säker på att ihärdighet, färdighet och kamratskap kommer att hålla i sig i minst 125 år till. En gång – alltid.

Helsinki, Helsingfors, 15.10.2022